Szybkie śniadaniowe bułeczki i jesienna chandra

14:10 Unknown 12 Comments

Ja wiem, że być może dramatyzuję... ale, bez względu na to co kto mówi, czuję, że dopadła mnie jesienna chandra. Dolegliwość ta jest na tyle dokuczliwa, że nawet wołami ciężko jest mnie zaciągnąć do kuchni w celu przygotowania jakiś nowych kulinarnych cudeniek. Mało tego, zaczynam powielać jedynie stare przepisy i odnoszę wrażenie, że cofam się przez to w rozwoju kulinarnym. Jedyne co pewnego dnia przyszło mi z łatwością to takie szybkie gniotki śniadaniowe:



Przepisu nie podaję, bo nie wart uwagi ale jak tylko przyjdzie dzień kiedy będzie mi się chciało pilnować aż ciasto na bułeczki rośnie to z pewnością zaszczycę Was wspaniałym pachnącym i chrupiącym przepisem.
W ostatnim czasie jednak najchętniej siadam w wolnej chwili w kawiarni (bo nawet nie chcę mi się zaparzać kawki w domowym ekspresie) i popijam cudowną latte na sojowym z bezcukrowym orzechowym syropem - niebo w gębie! Można powiedzieć.
Te moje seanse kawiarniane mimo wszystko czymś zaowocowały. Otóż, wymyśliłam przepis na fajne ciasto, które z pewnością przypadnie Wam do gustu i myślę, że to będzie pierwszy przepis, który pojawi się w trakcie mojej chandry.

Może Wy znacie jakiś magiczny sposób aby przezwyciężyć jesienne dołki? Jeżeli tak to czekam na Wasze propozycje!

12 komentarze:

Kotlety ziemniaczane z duszoną cebulką

15:33 Unknown 4 Comments

Zastanawialiście się kiedyś co zrobić z małą porcją utłuczonych ugotowanych ziemniaków? Aby nie było szkoda wyrzucić to dzisiaj wykorzystałam małą porcję do zrobienia kotletów ziemniaczanych. Całość podana z pyszną duszoną cebulką!



składniki: 4 łyżki ugotowanych i utłuczonych ziemniaków, 1 jajo, 2 łyżki mąki, bułka tarta, sól, pieprz, olej
1 cebula pokrojona w krążki, 1 łyżka masła, trochę wody



wykonanie: Składniki na kotlety mieszamy, dokładając wpierw bułkę tartą w takiej ilości aby masa przypominała mięso mielone na kotlety. Następnie kotlety ziemniaczane obtaczamy w bułce i obsmażamy na rozgrzanej patelni z dodatkiem oleju, dokładnie z dwóch stron. Na drugiej małej patelni rozgrzewamy masło i podsmażamy na złoto cebulkę z dodatkiem soli  i pieprzu, a następne podlewamy 4-5 łyżkami wody i chwilę dusimy. Gotowe kotlety podajemy z duszoną cebulką.



I żeby nie było, to pisząc Wam tego posta sama zajadam się takimi kotlecikami! :)

4 komentarze:

Mini chlebki, czyli odświeżanie postów!

14:56 Unknown 3 Comments

Co za paskudna pogoda! Zimno, nieprzyjemnie... brr! Ale jest na to sposób, który nawet największych zmarzluchów wyciąga spod koca... Świeżo upieczone mini chlebki! Nowe zdjęcia ale przepis jedynie odświeżony. Zapraszam do wypieków!



A do przepisu na mini chlebki zapraszam tutaj.

3 komentarze:

World bread day, czyli odświeżam przepisy! Obszerny wpis!

09:34 Unknown 10 Comments

Z racji tego, że ostatnio naprawdę nie mam weny do gotowania, szczególnie, że jeszcze nie mogę się odnaleźć w kuchni mojej mamy, to postanowiłam z okazji Światowego Dnia Chleba odświeżyć 3 przepisy na szybki chleb razowy i pszenno- żytni, a na dokładkę dorzucam cudownie pachnące bajgle! :)

Poza tym... Jak wiadomo pogoda nas nie rozpieszcza... A ja już trzeci raz w przeciągu miesiąca jestem przeziębiona. I naprawdę nie napawa mnie to optymizmem, a wręcz przeciwnie, tylko zniechęca do pracy, bo w końcu kto by chciał słuchać jak ciągle pociągam nosem? Ale koniec narzekania i zapraszam do zapoznania się z przepisami :)

Przepis na domowy razowy



składniki: wymierzone metodą prób i błędów: 110g mąki pszennej chlebowej, 250g mąki razowej chlebowej, 1 łyżeczka soli, 1 i 1/2 łyżeczki cukru, 1 łyżeczka suchych drożdży, 15g miękkiego masła, 220ml ciepłej wody
opcjonalnie: jajo rozmącone z łyżką mleka


wykonanie: Mąkę pszenną, razową, sól, cukier, drożdże, miękkie masło oraz wodę dobrze razem wyrabiamy przez kilka minut. Odstawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut, przykrywając ściereczką i dbając o to aby miska z ciastem stała w ciepłym miejscu. Wyrośnięte ciasto przekładamy do, wysmarowanej masłem i oprószonej bułką tartą, formy. Smarujemy rozmąconym jajem z łyżką mleka i posypujemy dowolnymi ziarnami. Ponownie odstawiamy od wyrośnięcia na 30 minut.





Tak wyglądające ciasto wstawiamy do nagrzanego piekarnika na około 220 stopni i pieczemy przez około 15 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę aby osiągnęła mniej niż 200 stopni ( u mnie to około 185 stopni) i dalej pieczemy przez 15 minut. Po upieczeniu pozostawiamy do ostygnięcia w uchylonym piekarniku.

Przepis na chleb pszenno żytni




składniki: 250g mąki żytniej chlebowej, 500g mąki pszennej chlebowej, 2 łyżeczki soli, 3 łyżeczki cukru, 2 łyżeczki suchych drożdży, 25g miękkiego masła, 450ml ciepłej wody, masło do smarowania formy i garstka płatków owsianych

wykonanie: Wszystkie składniki dokładnie wyrabiamy w misce i odstawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut pod przykryciem. Smarujemy formę, u mnie większa keksówka, a następnie obsypujemy ją płatkami owsianymi. Przekładamy do niej ciasto i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na kolejne 30 minut. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 stopni na około 15 minut. Kolejne 15 minut pieczemy w temperaturze 185 stopni. Pozostawiamy do ostygnięcia.

Przepis na bajgle




składniki: 500g mąki pszennej chlebowej (nareszcie!), 2 łyżki cukru, 1 łyżeczka soli, 310ml wody, 7g suchych drożdży (jeżeli używamy świeżych to musi być ich dwa razy więcej), ziarna, 1 rozmącone jajo z łyżką mleka


wykonanie: Mąkę, cukier (1 łyżka), sól, drożdże oraz wodę dokładnie wyrabiamy przez kilka minut. Następnie odstawiamy ciasto w ciepłe miejsce, przykrywając miskę ściereczką. Pozostawiamy do wyrośnięcia na około 1 godzinę, chociaż u mnie stały niecałe 2 godziny. Kiedy ciasto wyrośnie, wykładamy je na oprószoną mąką stolnicę i dzielimy ciasto na 8 części, z których każdą formujemy w owalny i gruby na 2 cm placuszek. W każdym placuszku robimy w środku dziurkę, w miarę szeroką aby przy ponownym wyrastaniu się nie zrosły.
Przygotowane bajgle pozostawiamy do wyrośnięcia przez około 30 minut. W dużym garnku zagotowujemy wodę wraz z łyżką cukru, a następnie obgotowujemy bajgle z jednej i drugiej strony przez chwilę. Gotowe bajgle wyjmujemy na płaskie naczynie aby przeschły. Ugotowane bajgle przekładamy na wyłożoną pergaminem blachę i smarujemy je rozmąconym z mlekiem jajem, a następnie posypujemy ziarnami (u mnie sezam i słonecznik).





Wstawiamy do piekarnika nagrzanego na około 200 stopni na około 15 minut.



10 komentarze:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...