Szarlotka poduszkowa

17:16 Unknown 4 Comments

Uwielbiam tego rodzaju szarlotkę za całe połówki jabłka pod warstwą ciasta, dzięki temu, mam wrażenie, że szarlotka jest bardziej wdzięczna w swojej formie. Szarlotkę, poduszkową, podałam z lodami bananowymi z toffi oraz bitą śmietaną - całość oprószona cynamonem.

Fanów tradycyjnej szarlotki zapraszam do dawnego przepisu: http://www.maxymonium.com/2011/12/szarlotka-jedyna-taka.html


składniki: 500g mąki, 200g masła pokrojonego w kostkę, 2 żółtka, 100g cukru pudru, 1 łyżeczka esencji waniliowej, 2 duże łyżki śmietany 18%, 1 roztrzepane białko
4 średniej wielkości jabłka, 1 płaska łyżka cynamonu, 2 łyżki cukru brązowego, 1/2 opakowania cukru wanilinowego, 1 łyżka soku z cytryny

wykonanie: W dużej misce łączymy mąkę, masło pokrojone w kostkę, 2 żółtka, cukier puder, esencję oraz śmietanę i najlepiej za pomocą miksera z końcówkami do ciasta drożdżowego, wyrabiamy ciasto na gładką masę. Po wyrobieniu, ciasto dzielimy na pół, formujemy 2 kule. Jedną z kul zawijamy w folię spożywczą i chowamy do lodówki, drugą rozwałkowujemy (najlepiej pomiędzy dwoma kawałkami folii lub pergaminu) i wykładamy formę. Ciasto nakłuwamy widelcem, smarujemy białkiem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na około 15 minut. Po tym czasie ciasto wyjmujemy i pozostawiamy do wystudzenia. Piekarnik przestawiamy na 180 stopni. W międzyczasie obieramy jabłka, kroimy na pół i wycinamy gniazda nasienne, przekładamy do miski. Do jabłek dodajemy cukier brązowy, cukier wanilinowy, cynamon oraz sok z cytryny i dokładnie obtaczamy. Gotowe jabłka układamy na upieczonym spodzie, płaską stroną na cieście. Z lodówki wyjmujemy porcję ciasta, rozwałkowujemy podobnie jak poprzednio i układamy na jabłkach, w efekcie powstaną ładne wybrzuszenia. Ciasto wstawiamy do piekarnika na około 50 minut. Po upieczeniu lekko studzimy. Ciasto dzielimy na porcje i podajemy z bitą śmietaną oraz lodami.


4 komentarze:

Śledzik ze śmietaną, cebulą oraz kawiorem

13:36 Unknown 0 Comments

...czyli inspiracja marynowanymi śledziami Jamiego Olivera.

Nie bez powodu wspominam o tej inspiracji, bo koniecznie muszę się odwołać do słów zawartych w opisie poprzedzającym przepis: "Śledzie bywają niedoceniane..." i jest w tym wiele prawdy, bo spora grupa ludzi po prostu za nimi nie przepada, nie wiedząc tak naprawdę jak je podać aby nie był to ciągle śledź pod pierzynką.

Dlatego też na niedzielne śniadanie serwuję właśnie śledzie ze śmietaną cebulą oraz kawiorem, porządnie skropione sokiem z cytryny, oprószone świeżo zmielonym pieprzem i startym parmezanem, a całość podana ze świeżym chrupiącym, nawet jeszcze lekko ciepłym! chlebem.

Propozycja godna weekendowego śniadania.


składniki: 2-4 płaty marynowanych śledzi, 2 duże łyżki śmietany, 1/2 posiekanej czerwonej cebuli, 1/2 cytryny, świeżo zmielony pieprz, starty parmezan, kawior

oraz do podania świeży chleb z masłem, pomidory żółte, sałata rzymska

wykonanie: Na desce układamy liście sałaty rzymskiej, na niej marynowane śledzie, które skrapiamy porządnie sokiem z cytryny. Na wierzchu rozsmarowujemy śmietanę, posypujemy ją świeżo zmielonym pieprzem oraz czerwoną cebulą. Na wierzchu układamy odrobinę kawioru. Całość posypujemy świeżo startym parmezanem. Podajemy z chlebem z masłem.

0 komentarze:

Skrzydełka z kurczaka zapiekane pod parmezanem w sosie śmietanowym

16:16 Unknown 0 Comments

Dzisiejszy obiad miał być bardzo szybki, niezbyt pracochłonny. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku okazały się być skrzydełka z kurczaka, które wylądowały w piekarniku i po chwili już mogłam ze smakiem zjeść pyszny obiadek z dodatkiem małych kajzerek. Nic mi dzisiaj więcej nie potrzeba.


składniki: 500g skrzydełek z kurczaka, sól, pieprz, około 1 łyżeczki przyprawy do kurczaka
dodatkowo: 2 łyżki gęstej śmietany 30%, 1 łyżeczka mąki, 1/2 szkl. wody, 1 starty ząbek czosnku, sól, pieprz, 1/2 szkl. startego parmezanu

wykonanie: Skrzydełka myjemy i dokładnie oczyszczamy. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. Skrzydełka dokładnie nacieramy solą, pieprzem oraz przyprawą do kurczaka. Układamy w blaszce, przykrywamy folią i wstawiamy do piekarnika na 25 minut. W międzyczasie w garnuszku mieszamy śmietanę, mąkę, wodę, starty ząbek czosnku oraz sól i pieprz. Po upłynięciu 25 minut zdejmujemy folię, zawartość blaszki zalewamy sosem śmietanowym i całość posypujemy startym parmezanem. Mięso pieczemy przez około 10 minut już bez przykrycia.

0 komentarze:

Gorąca czekolada z piankami marshmallows i WHISKY

17:23 Unknown 5 Comments

Okazuje się, że nawet mnie wiatr potrafi ponieść :) Dzisiejszy o mało nie urwał mi głowy, zmarzłam okrutnie i jedynie o czym marzyłam przez ostatnie pół dnia to książka i gorąca czekolada.... Marzenie się spełniło! Powstała przepyszna gorąca czekolada z piankami, whisky i bitą śmietaną... Jestem w niebie.



składniki: na porcję: 100ml pełnotłustego mleka, 100ml śmietanki kremówki, 65g czekolady deserowej, 1 łyżeczka esencji waniliowej, 3 łyżki whisky, 1 łyżeczka cukru brązowego, 1 łyżka ciemnego kakao
dodatkowo pokrojone pianki marshmallows, bita śmietana

wykonanie: Do garnka wlewamy mleko, śmietankę oraz esencję waniliową wraz z cukrem i zagotowujemy. Następnie dodajemy czekoladę i gotujemy aż do rozpuszczenia. Pod koniec dodajemy kakao, dobrze je rozprowadzając oraz whisky. Gotujemy jeszcze przez chwilę. Gotową czekoladę przelewamy do kubka, posypujemy porcją pokrojonych pianek, nakładamy bitą śmietanę, którą dekorujemy odrobiną pokrojonych pianek.

5 komentarze:

Burger z karmelizowaną cebulką i bułką maślaną!

17:45 Unknown 4 Comments

Aby zapewnić każdego, że bułka maślana jest rewelacyjnym rozwiązaniem przy przygotowywaniu burgera, postanowiłam takiego właśnie stworzyć: niezbyt wyszukany burger, z serem i karmelizowaną cebulą ale w połączeniu z bułą... niebo w gębie!

Przepis na bułki maślane: http://www.maxymonium.com/2013/09/bueczki-maslane-najlepsze.html


składniki: bułka maślana, 120g mięsa wołowego, 1 łyżka oliwy, sól, pieprz, 1 łyżeczka czubata musztardy słodkiej, plaster żółtego sera, karmelizowana cebulka (1 cebula, kilka kropel oliwy, cukier), plaster pomidora
dodatkowo: ketchup, majonez, musztarda, ogórek kwaszony

wykonanie: Bułkę maślaną rozcinamy na pół - możemy ją lekko przygrillować/ przysmażyć na grillowej patelni. Mięso wołowe mieszamy w misce ze szczyptą soli, pieprzu, musztardą oraz oliwą. Formujemy kulę i spłaszczamy - grillujemy lub wysmażamy na grillowej patelni (ja smażę na papierze do pieczenia). Kiedy burger będzie wysmażony, na górną stronę kładziemy plaster sera i pozostawiamy burgera na patelni aż się się roztopi. Cebulkę podsmażamy na drugiej patelni z odrobiną oleju. Smażymy na małym ogniu aż cebulka się zeszkli, następnie posypujemy dobrą szczyptą cukru i jeszcze chwilę smażymy na większym ogniu aż cebulka nabierze ładnego bursztynowego koloru. Burgera układamy następująco: dolna bułka, ketchup, musztarda, pomidor, burger z serem, cebulka i górna bułka. Opcjonalnie dokładamy pozostałe dodatki.

4 komentarze:

Bułeczki maślane - najlepsze!

16:58 Unknown 2 Comments

Bułeczki maślane powstały przede wszystkim ze względu na to, że nie ma lepszej bułki do hamburgera niż ta pyszna, lekko słodka, maślana! Tak więc część na pewno zostanie uposażona w dobrze wysmażonego burgera, a reszta niech pozostanie po prostu do mleka i dżemu... Jak widać, bułka maślana sprawdza się w każdych warunkach :)


składniki: 1 szkl. ciepłego ale nie gorącego mleka, 1/2 bardzo miękkiej kostki masła (około 100g), 1 czubata łyżka cukru, 25g drożdży świeżych, 2 jajka, 4 szkl. mąki pszennej, 1/2 łyżeczki soli
dodatkowo do posmarowania bułek: 1 jajko roztrzepane z łyżką mleka, płatki owsiane

wykonanie: Drożdże rozcieramy dokładnie z cukrem aż się rozpuszczą. Do dużej miski przesiewamy mąkę z solą, robimy wgłębienie na środku i dodajemy: roztrzepane 2 jajka, mięciutkie masło, roztopione drożdże z cukrem oraz ciepłe mleko - całość dokładnie wyrabiamy mikserem z łapkami do ciasta drożdżowego. Kiedy ciasto będzie wyrobione, wyjmujemy ciasto z miski, lekko oprószamy ją mąką i ponownie wkładamy ciasto. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy ciasto w ciepłe miejsce i pozostawiamy na około 30 minut. Po tym czasie ciasto dzielimy na 8 (lub 12 mniejszych) części, formujemy kule, zawijając ciasto pod spód, po czym układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ponownie odstawiamy do wyrośnięcia. Kiedy bułeczki będą ładnie wyrośnięte, smarujemy je masą jajeczno mleczną i posypujemy płatkami owsianymi. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego na około 180-190 stopni (w zależności od piekarnika), bez termoobiegu, na 25 minut. Po upieczeniu bułeczki wystawiamy do ostudzenia.

2 komentarze:

Blueberry muffins

16:22 Unknown 2 Comments

Jagodowe muffiny to jedyne, które potrafię kupić na mieście tylko dlatego, że nie potrafię się im oprzeć! Mam słabość do ciasta, które nabiera niebieskawo fioletowego odcieniu... Po prostu jagodowe love :)

Składniki w zasadzie dobierane "na oko" ale postaram się najdokładniej podać proporcje :)


składniki: 250g mąki, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej, 1/2 łyżeczki esencji waniliowej, 2 łyżki soku z pomarańczy (opcjonalnie), szczypta soli, 3/4 szkl. cukru, 1 jajko, 2 czubate łyżki jogurtu, 1/2 szkl. oleju, szklanka borówek/jagód

wykonanie: Łączymy suche składniki (mąka, proszek do pieczenia, soda oczyszczona, sól) W misce dokładnie miksujemy jajko z cukrem na puszystą masę. Następnie, nadal miksując, dodajemy esencję waniliową, sok z pomarańczy, jogurt oraz olej. Do mokrej masy dodajemy suche składniki i dokładnie mieszamy - masa musi być bardzo gęsta. Pod koniec należy lekko wmieszać borówki/jagody. Formę na muffiny wykładamy papilotkami lub po prostu papierem do pieczenia i za pomocą dwóch łyżek nakładamy porcję ciasta do każdej foremki. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego na 190 stopni na około 25 minut ale jest to też czas "na oko" :) Zawsze czekam aż wierzch ładnie się zarumieni... Wtedy wiem, że mogę wystawiać :)

2 komentarze:

Kanapka z pieczonym indykiem i wyjątkową sałatką Coleslaw

15:40 Unknown 5 Comments

Pieczone mięso jest, według mnie, rewelacyjnym składnikiem kanapek. Ja mam szczególną słabość do tych grillowanych, bądź podsmażanych na patelni grillowej, z dodatkiem sera i w przypadku tej kanapki - z dodatkiem pysznej wersji sałatki Coleslaw.


składniki: 2 kromki pieczywa lub 1 słodka bułka do hamburgerów, plastry pieczonego indyka, 2 łyżki startego żółtego sera (u mnie mieszany: cheddar+emmentaler), łyżeczka masła
sałatka Coleslaw: 3/4 szkl. poszatkowanej białej kapusty, szczypta soli, 1 czubata łyżeczka śmietany, 1 łyżeczka majonezu, 1 czubata łyżeczka dobrego ketchupu, 1/2 łyżeczki sosu sojowego lub Worcester, szczypta świeżo mielonego pieprzu, 1/2 płaskiej łyżeczki musztardy dijon, odrobina pokruszonego sera blue cheese, łyżeczka sosu maślanego z pieczonego indyka

wykonanie: W miseczce mieszamy i lekko zgniatamy poszatkowaną kapustę z solą aby kapusta skruszała. Następnie dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy.
Bułkę do hamburgerów dzielimy na pół i grillujemy z dwóch stron na grillowej patelni z niewielką ilością masła. Podsmażamy również plastry pieczonego indyka. Na dolnej części wygrillowanej bułki (nadal trzymając ją na patelni) układamy starty żółty ser i pozostawiamy do rozpuszczenia. Zdejmujemy zawartość patelni. Na dolnej części bułki z roztopionym serem układamy plastry indyka, sałatkę Coleslaw i przykrywamy górną częścią bułki.

5 komentarze:

Pieczona pierś z indyka w maśle

14:10 Unknown 6 Comments

Mogłabym powiedzieć, że masło uszlachetnia smak potrawy. Podobnie jest podczas pieczenia, kojący zapach masła rozchodzi się w całym mieszkaniu, aż nie można się doczekać kiedy jedzenie  wyjdzie wreszcie z piekarnika. Na co dzień uwielbiam kurczaka pieczonego właśnie z dodatkiem masła, pomyślałam więc aby na niedzielę upiec w ten sam sposób po prostu pierś z indyka w przyprawach, z dodatkiem soku z cytryny i mięty.

Nie bójcie się tej ilości masła, smak jest nieziemski!



składniki: około 500g piersi z indyka, 1 czubata łyżeczka soli, 1 czubata łyżeczka pieprzu, 2 łyżeczki posiekanej drobno mięty (może być suszona), 5 łyżek soku z cytryny, 1 i 1/2 łyżeczka papryki czerwonej mielonej, 2 łyżeczki majeranku, 1/2 kostki masła

wykonanie: Pierś myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. W misce mieszamy sok z cytryny, miętę, sól, pieprz, paprykę oraz majeranek i nacieramy mięso. Najlepiej pozostawić je na kilka godzin w naczyniu aby naszło przyprawami. Jednakże ja, jak zwykle, upiekłam mięso od razu.
Mięso możemy upiec w rękawie do pieczenia bądź w razie jego braku w folii aluminiowej, z której formujemy coś na wzór rękawa, łącząc dolną część folii z górną tak aby folia nie przylegała podczas pieczenia do mięsa. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Mięso przekładamy do rękawa/folii, a na wierzchu mięsa układamy pokrojone w plastry masło. Pierś z indyka pieczemy około 55-60 minut.


6 komentarze:

Prosta sałatka z dynią, rukolą, szpinakiem oraz serem cheddar

17:10 Unknown 1 Comments

We wczorajszym pośpiechu całkowicie zapomniałam, że mam dla Was jeszcze bardzo prostą sałatkę - prosta, bo można do niej dołożyć masę innych składników, takich jak: ser gorgonzola, orzeszki, cząstki pomarańczy, szynka parmeńska... Także do wyboru do koloru :)


składniki: 3 cząstki pieczonej dyni, garstka rukoli, garstka szpinaku, cheddar starty na nożu do sera, szczypta świeżo mielonego pieprzu, szczypta soli, 2 łyżeczki oliwy aromatyzowanej czosnkiem, suszonymi pomidorami i bazylią, 2 łyżki soku z pomarańczy

wykonanie: Na talerzu układamy rukolę ze szpinakiem. Dodajemy pokrojoną w kostkę dynię, starty cheddar. Całość skrapiamy sokiem z pomarańczy, oliwą aromatyzowaną oraz świeżo zmielonym pieprzem i solą. Opcjonalnie dodajemy ser gorgonzolę, szynkę parmeńską, orzeszki i cząstki pomarańczy.

1 komentarze:

Karczek panierowany w parmezanie z sosem z grzybów leśnych

18:36 Unknown 0 Comments

Wreszcie doczekałam się świeżych grzybów z lasu! I choć nie dane było mi je uzbierać (nadal jestem pociągająca nosem) to chociaż tatuś sprawił się znakomicie i dał córce wiaderko grzybów na obiad :)
Najszczęśliwsza na świecie, wróciłam do siebie, część grzybków zamroziłam, a porcja trafiła w postaci sosu jako dodatek do smażonej karkówki w panierce z parmezanem.


składniki: karkówka pokrojona w 1,5 centymetrowe kotlety, na panierkę 3 łyżki bułki tartej + 1,5 łyżki startego parmezanu na kotlet, jajka + sól i pieprz + łyżeczka mąki ziemniaczanej, olej do smażenia
(1 małe jajko na kotlet+ płaska łyżeczka soli+ płaska łyżeczka świeżo mielonego pieprzu)
na sos grzybowy: 400g świeżych oczyszczonych i pokrojonych grzybów leśnych, 1/2 cebuli posiekanej w drobną kostkę, 1 płaska łyżka masła, 1 łyżka śmietany 30%, sól, pieprz, szczypta vegety, 2 listki laurowe, 3 ziela angielskie, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki

do podania kasza jęczmienna, gryczana, kuskus, ziemniaki

wykonanie: Kotlety lekko rozbijamy z dwóch. W jednej miseczce roztrzepujemy jajka z solą, pieprzem oraz mąką ziemniaczaną, w drugiej mieszamy bułkę tartą z parmezanem. Kotlety dokładnie maczamy w masie jajecznej, następnie z dwóch stron obtaczamy w bułce z parmezanem. Wysmażamy dokładnie z dwóch stron, po czym wkładamy na chwilę w naczyniu żaroodpornym do piekarnika nagrzanego do stopni.
Sos: w garnku rozpuszczamy masło, na którym podsmażamy posiekaną cebulkę. Kiedy cebulka ładnie się zeszkli dodajemy grzyby, liście laurowe oraz ziele angielskie. Oprószamy vegetą i dusimy na małym ogniu. Grzybki zaczną się delikatnie rozchodzić, wówczas sos doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem, zaprawiamy śmietaną 30 %, mieszamy. Pod koniec dodajemy posiekaną natkę pietruszki.

0 komentarze:

Dyniowy syrop do latte

18:22 Unknown 2 Comments

Jak zwykle zgłupiałam na punkcie nowej kawy w Starbucksie o smaku dyni. Nie było więc niczym dziwnym, że przeniosłam ten smak również do swojej kuchni... I takim sposobem powstał pyszny syrop dyniowy na bazie golden syrup!


składniki: 120g musu z pieczonej dyni, 140g drobnego cukru, 150ml golden syrup, 100ml wody, 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego, czubata łyżeczka cynamonu, łyżeczka płaska gałki muszkatołowej, 1/2 łyżeczki mielonego imbiru

wykonanie: Z pieczonej dyni, za pomocą nożyka, odcinamy cienko skórkę. Miąższ rozdrabniamy dokładnie za pomocą blendera. W garnuszku łączymy mus dyniowy, cukier, golden syrup oraz wodę - zagotowujemy, zmniejszamy ogień i dodajemy przyprawy oraz ekstrakt waniliowy - dokładnie mieszamy. Gotujemy przez chwilę aż masa zgęstnieje. Ja swój syrop dyniowy ponownie zmiksowałam za pomocą blendera uzyskując jednolitą konsystencję.

2 komentarze:

Pikantny krem z dyni

18:09 Unknown 0 Comments

Z racji tego, że nadal choruję i ogromną przyjemność sprawiają mi wyraziste i pikantne potrawy, tym większą radość sprawiło mi przygotowanie pikantnego kremu z dyni. Zupa krem powstała na bazie pieczonej dyni z dodatkiem soku z pomarańczy oraz świeżego imbiru.


składniki: (2 porcje) 1/2 upieczonej dyni Hokkaido, 500ml bulionu, 3 łyżki soku z pomarańczy, sól, pieprz, łyżeczka cynamonu, łyżeczka świeżego startego imbiru, szczypta mielonego imbiru, dobra szczypta gałki muszkatołowej, otarta skórka z cytryny, śmietana

wykonanie: Do garnuszka wlewamy bulion, dodajemy rozdrobioną na kawałki dynię i gotujemy przez chwilę. Dodajemy sok pomarańczowy oraz świeżo starty imbir, imbir mielony, cynamon, gałkę muszkatołową i dokładnie mieszamy. Za pomocą blendera miksujemy wszystkie składniki na krem. Całość doprawiamy solą oraz pieprzem do smaku. Przekładamy do miseczki, dodajemy kleks ze śmietany, oprószamy świeżo zmielonym pieprzem oraz otartą skórką z cytryny.

0 komentarze:

Golden syrup

18:01 Unknown 2 Comments

Golden syrup tak często pojawia się w wielu przepisach, że w końcu i ja postanowiłam zamieścić przepis właśnie na niego. Wszystko wynika przede wszystkim z lenistwa, które nie pozwala pójść do sklepu i kupienie gotowego, jasnozłotego płynu, wzbogaconego zapewne w jakieś dodatkowe sztuczne cuda :)

Polecam zrobić sobie porcyjkę golden syrup i wykorzystać go do przygotowania pysznego syropu dyniowego do latte!


składniki: (1 część) 5 łyżek cukru, 25g wody
oraz dodatkowo: 500g cukru, 1 i 1/5 szkl. wrzątku, 2 łyżki soku z cytryny

wykonanie: W garnku z nieprzylegającą wartwą zagotowujemy wodę z cukrem, podgrzewamy następnie na mniejszym ogniu aż do uzyskania złotej barwy. Należy jednak uważać aby nie przypalić cukru, wówczas będzie miał gorzkawy posmak. Zdejmujemy z ognia. Do powstałej masy, ostrożnie i powoli wlewamy wrzątek - należy jednak zachować ostrożność i naprawdę wlewać wodę powoli aby masa nie wystrzeliła... Następnie dodajemy cukier oraz sok z cytryny, mieszamy, ponownie zagotowujemy i gotujemy na małym ogniu przez około 40 minut. Studzimy i przelewamy do naczynia, w którym syrop docelowo będzie się znajdować - syrop dodatkowo zgęstnieje po wystudzeniu.

2 komentarze:

Pieczona dynia

17:51 Unknown 2 Comments

Pieczona dynia, a dokładnie dynia Hokkaido to jedno z moich ulubionych jesiennych warzyw. Szczególną zaletą tej dyni jest to, że nie trzeba jej obierać - skórka po obróbce termicznej nadaje się do jedzenia podobnie jak pozostała część dyni.


Dynię należy najpierw przeciąć, usunąć pestki i za pomocą noża, tylko ostrożnie, pokroić dynię na plastry. Gotowe kawałki układamy na blasze wyłożonej pergaminem, oprószamy solą i lekko skrapiamy oliwą wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na około 16-17 minut.

Z gotowej, upieczonej dyni możemy przyrządzić m. in. puree dyniowe, które śmiało możemy wykorzystać w wielu przepisach, chociażby na ciasto, muffinki czy krem z dyni. Upieczoną dynię, pokrojoną w kostkę możemy także wykorzystać jako składnik pysznej sałatki.

2 komentarze:

Podsmażane pierogi z kaczką oraz pieczarkami

17:02 Unknown 3 Comments

Bardzo często pozostaje nam kilka porcji pieczonego mięsa, które można bardzo łatwo wykorzystać do przygotowania innych potraw. Jednym z takich przykładów są pierogi z nadzieniem z kaczki, którą upiekłam na obiad.

Przepis na pieczoną kaczkę z sosem borówkowym: 
http://www.maxymonium.com/2013/09/pieczona-piers-kaczki-z-sosem-borowkowym.html


składniki: 250g pieczonej kaczki (ze skórką), 3 plasterki wędzonego boczku, 1/2 cebuli, 4 pieczarki, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, 1 łyżeczka masła, szczypta gałki muszkatołowej, szczypta imbiru, sól, pieprz
ciasto: 2 i 1/2 szkl. mąki, 1 jajko, letnia woda (około 100ml), szczypta soli
sól do gotowania, tłuszcz z kaczki do podsmażenia

wykonanie: Upieczoną i wystudzoną kaczkę dzielimy na mniejsze kawałki. Boczek siekamy drobno, pieczarki kroimy w talarki. Na patelni rozgrzewamy masło i podsmażamy kawałki kaczki z boczkiem, posiekaną drobno cebulą oraz pieczarkami. Doprawiamy solą, pieprzem, gałką muszkatołową oraz imbirem. Całość rozdrabniamy za pomocą malaksera, pod koniec dodajemy posiekaną natkę pietruszki. Składniki na ciasto łączymy i zagniatamy. Dzielimy na 3 części, rozwałkowujemy i za pomocą maszynki do pierogów lub szklanki wycinamy koła. Na każde wycięte z ciasta koło wykładamy łyżeczkę farszu i sklejamy brzegi. W garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem soli. Na wrzątek wrzucamy przygotowane pierogi i gotujemy przez kilka minut od wypłynięcia - odcedzamy na wysmarowany olejem talerz.
Pierogi możemy również podsmażyć - na patelni rozgrzewamy tłuszcz z kaczki i smażymy pierogi z dwóch stron na rumiano.

3 komentarze:

Pieczona pierś kaczki z sosem borówkowym

14:33 Unknown 12 Comments

Dla wielu osób przygotowanie kaczki jest równoznaczne z wejściem na Mount Everest w klapkach. Wbrew pozorom jednak nie jest to tak wielka sztuka aby przygotować soczyste mięso i zachwycić nim wszystkich domowników - wystarczy trochę chęci i poniższy przepis.

Polecam wcześniej pozostawić piersi kaczki w przyprawach na około 4-5h w lodówce, a już najlepiej na całą noc.



składniki: 2 piersi z kaczki (około 500g), sól, pieprz, majeranek, 1/3 szkl. czerwonego wina, 4 listki rozmarynu, 1/2 szkl. borówki amerykańskiej, cienkie plasterki pomarańczy, 3 łyżeczki miodu

do podania: puree z dodatkiem cheddaru

wykonanie: Pierś kaczki myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Skórkę nacinamy ostrym nożem w kratkę. Mięso nacieramy dokładnie solą, pieprzem oraz majerankiem i chowamy do lodówki na kilka godzin, choć nie ukrywam, że ja przygotowałam mięso bezpośrednio po natarciu. Rozgrzewamy patelnię i układamy piersi karczki skórką do dołu - smażymy przez około 8 minut. Następnie piersi przekładamy na drugą stronę i smażymy około 4 minut. Pod koniec smażenia skórkę smarujemy miodem.W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Wysmażone piersi układamy w naczyniu żaroodpornym skórką do góry i układamy na wierzchu plasterki pomarańczy - mięso pieczemy przez około 4 minuty, po czym wyjmujemy naczynie, a mięso dokładnie otulamy folią aluminiową i odstawiamy na 5 minut aby mięso odpoczęło. Na patelni pozostawionej po smażeniu piersi pozostawiamy około 2 łyżek tłuszczu z kaczki, ponownie rozgrzewamy i dodajemy wino, rozmaryn oraz płaską łyżeczkę miodu. Kiedy sos się lekko zredukuje, dodajemy borówki i smażymy aż zaczną się lekko rozpadać. Sos doprawiamy szczyptą świeżo zmielonego pieprzu. Pierś z kaczki przed podaniem kroimy w ukośne plastry i podajemy polane sosem borówkowym oraz z puree ziemniaczanym z dodatkiem cheddaru.

12 komentarze:

Aromatyczne pieczone figi z blue cheese oraz pieczonym camembertem

13:09 Unknown 3 Comments

Kupiłam ostatnio figi i nie mogłam się oprzeć przygotowaniu ich na słodko z dodatkiem serów oraz boczku. Korzystając z dzisiejszego dnia wolnego, ze względu na przeziębienie, które nie zamierza odpuścić, w końcu znalazłam chwilę aby swoje marzenie o figach spełnić :)


składniki: 1 dojrzała figa, pokruszony blue cheese, miód, cynamon, gałka muszkatołowa, szczypta pieprzu, 2 plasterki boczku, ser camembert

wykonanie: Figę nacinamy na krzyż, uważając aby nie przeciąć jej do końca. W rozcięcia wkładamy blue cheese, lekko polewamy miodem i posypujemy po szczypcie: cynamonem, gałką muszkatołową oraz pieprzem. Tak przygotowaną figę owijamy boczkiem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 8-10 minut. W międzyczasie, na patelni grillowej, obsmażamy ser camembert (smażymy na pergaminie). Kiedy będzie miękki w środku zdejmujemy ser na "trawkę" z rukoli. Na camembercie układamy upieczoną figę w boczku.


3 komentarze:

Najlepsza sałatka z pieczonym kurczakiem

18:44 Unknown 4 Comments

Bardzo nie lubię marnować jedzenia, szczególnie gdy dotyczy to mięsa, które zawsze smakuje najlepiej, czyli... pieczonego kurczaka. Po ostatniej kolacji pozostały mi cztery upieczone pałeczki z kurczaka i aż żal było nie wykorzystać tego mięsa do przygotowania pysznej sałatki z dodatkiem pieczonej papryki, suszonych pomidorów oraz... żółtego sera.


składniki: torebka ugotowanego ryżu, mięso z czterech upieczonych pałeczek z kurczaka, 1 duża upieczona papryka bez skórki, 4-5 pomidorów suszonych z oliwy, 3 plasterki żółtego sera pokrojone w paseczki, 2 łyżki majonezu, sól, pieprz do smaku, 1 łyżeczka oleju

wykonanie: Mięso z kuczaka kroimy na długie paseczki, podobnie kroimy paprykę oraz suszone pomidory. W misce mieszamy ugotowany i ostudzony ryż z mięsem, papryką, pomidorami, serem pokrojonym w paseczki oraz majonezem i przyprawami. Et voila!


4 komentarze:

Pieczony pstrąg z ziołami

16:29 Unknown 1 Comments

Nie należę do fanów ryb ale zdarza się, że czasami mam na nie ochotę. Co gorsze, nie lubię ich szczególnie przygotowywać i nie wstydzę się o tym powiedzieć :)
Mimo wszystko, w końcu smak na rybkę był tak silny, że wybrałam się po pstrąga i zapiekłam go wypełnionego ziołami oraz z dodatkiem cytryny i pomarańczy... Było pysznie!

Rybkę podałam w towarzystwie wcześniej upieczonych pomidorków:
http://www.maxymonium.com/2013/09/pieczone-pomidory-z-cynamonem.html


składniki: 1 świeży pstrąg wypatroszony, kawałek kopru włoskiego, nać pietruszki, świeży koperek, kilka listków bazylii, 2 ząbki czosnku, oliwa aromatyzowana czosnkiem i suszonymi pomidorami, sól, pieprz, kilka cienkich plasterków cytryny i pomarańczy, cebula pokrojona w ósemki, cytryna pokrojona w ósemki

do podania świeży, chrupiący chleb oraz pieczone pomidory z cynamonem

wykonanie: Pstrąga myjemy i osuszamy za pomocą ręcznika papierowego. W miseczce mieszamy posiekany koper włoski, posiekaną pietruszkę oraz koperek, posiekane listki bazylii, posiekany ząbek czosnku i łyżkę oliwy. Rybę dokładnie nacieramy sola oraz pieprzem, do środka wkładamy wcześniej przygotowaną mieszankę oraz kilka plasterków cytryny. Otwór ryby zabezpieczamy plasterkami cytryny i pomarańczy, a całość związujemy grubą nicią bądź spinamy metalowymi wykałaczkami. Na wierzchu ryby układamy plasterki czosnku. Blaszkę lekko natłuszczamy oliwą aromatyzowaną, układamy rybę, którą obkładamy wokół cząstkami cytryny i cebuli. Tak przygotowaną rybę pozostawiamy na 45 minut aby przeszła aromatem ziół. Rybę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 230 stopni i pieczemy przez około 30 minut.
Rybę podajemy z pieczonymi pomidorami z cynamonem oraz świeżym, chrupiącym chlebem.


1 komentarze:

Pieczone pomidory z cynamonem

16:01 Unknown 1 Comments

Uwielbiam pomidorki koktajlowe oraz żółte pomidory. Od dłuższego czasu nosiłam się z myślą aby te pomidorki zapiec na słodko w piekarniku i użyć ich jako dodatek do potraw. I wreszcie nadszedł ten dzień! Aby było bardziej aromatycznie, pomidorki dodatkowo oprószyłam cynamonem i był to strzał w dziesiątkę!


składniki: 10 szt pomidorków koktajlowych, 3 żółte pomidory, szczypta soli, szczypta świeżo mielonego pieprzu, porządna szczypta cukru, cynamon mielony, oliwa

wykonanie: Piekarnik nagrzewamy do 120 stopni. Pomidorki kroimy na pół. Blachę wykładamy pergaminem i lekko skrapiamy oliwą. Układamy pomidorki skórką do dołu, oprószając je solą, pieprzem, cukrem oraz cynamonem. Całość ponownie skrapiamy oliwą. Blachę z pomidorami wstawiamy do piekarnika i pieczemy około 50-60 minut.


1 komentarze:

Grilled sandwich AWOKADO, CHEDDAR, EMMENTALER, SPINACH

15:21 Unknown 1 Comments

Mam nadzieję, że podobnie do mnie lubicie grillowane, zapiekane kanapki z dodatkiem sera... Ja je uwielbiam! Dzisiejsza kanapka została wygrillowana, a raczej wysmażona na grillowej patelni i podana z domowym majonezem.


składniki na 1 porcję: 2 kromki chleba tostowego z ziarnami, plasterek sera emmentaler, plasterek sera cheddar, kilka plasterków awokado, kilka listków szpinaku, opcjonalnie majonez, kilka kropli oleju

wykonanie: Rozkładamy kromki chleba. Na jednej układamy: ser emmentaler, szpinak, awokado, ser cheddar i nakrywamy drugą kromką pieczywa. Na patelni grillowej rozgrzewamy olej i wysmażamy kanapkę z dwóch stron, dociskając w trakcie smażenia. Przed podaniem można posmarować majonezem.




1 komentarze:

Weekendowe kanapki - cztery propozycje

13:36 Unknown 10 Comments

Jakiś czas temu prawie całkowicie zrezygnowałam z jedzenia kanapek. Może to lenistwo sprawiało, że nie chciało mi się ich szykować jednakże dzisiaj postanowiłam do nich wrócić i przedstawić cztery proste propozycje śniadaniowe wraz z pysznymi sosami kanapkowymi.


składniki: sosy kanapkowe, pieczywo (orkiszowe, ze słonecznikiem, ciabatta z suszonymi pomidorami)

pozostałe składniki:


jajko sadzone usmażone na maśle, oprószone solą oraz świeżo mielonym pieprzem
rukola


boczek pieczony
ser żółty
salami
papryka czerwona


pomidor
rukola
majonez (najlepiej domowy!)


ogórek zielony
rukola
ser cheddar

10 komentarze:

Sosy kanapkowe

13:25 Unknown 0 Comments

Czasami wystarczy jeden składnik aby danie nabrało nowego pysznego charakteru. Podobnie jest z kanapkami, które wystarczy podać z szybkimi w przygotowaniu sosami kanapkowymi i już śniadanie może sprawić dużo więcej przyjemności. Poniżej przedstawiam dwa proste sosy kanapkowe: pikantny majonezowy oraz łagodny majonezowo paprykowy.


składniki:
sos majonezowo paprykowy: 1/2 pieczonej papryki bez skórki, 2 łyżki majonezu, kilka kropli soku z cytryny, szczypta świeżo mielonego pieprzu, szczypta soli

sos majonezowy pikantny: 2 łyżki majonezu, 1 łyżeczka musztardy francuskiej, kilka kropli soku z cytryny, 1 mały przeciśnięty przez praskę czosnek, 1 łyżeczka kaparów, szczypta świeżo mielonego pieprzu, szczypta soli

wykonanie: Zarówno w przypadku sosu majonezowo paprykowego jak majonezowego pikantnego, składniki rozdrabniamy i łączymy za pomocą blendera.

0 komentarze:

Schab pieczony kanapkowy

20:00 Unknown 2 Comments

Jakiś czas temu upiekłam schab, zresztą, razem z kawałkiem boczku. Miałam serdecznie dosyć wędlin sklepowych, zazwyczaj przechodziłam szerokim łukiem wokół lad chłodniczych na dziale wędliny. Najlepsze, że pieczenie mięs wpadło mi do głowy dość późno, bo po 21 wieczorem i dlatego też mięso nie poleżało sobie w przyprawach. A główną myślą było aby tylko szybko je upiec i iść grzecznie spać :)

Stąd też przepis nie jest wybitnie skomplikowany, wystarczy mięso, piekarnik i trochę przypraw i tu też poszłam na łatwiznę :)


składniki: 800g schabu środkowego, 3 łyżki przyprawy do mięs Knorr z gorczycą i kolendrą, 2 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, 1 łyżka płaska soli, 1 płaska łyżka świeżo mielonego pieprzu, 1 łyżka majeranku, 2 łyżki oliwy

wykonanie: Mięso myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni. W miseczce mieszamy przyprawy z oliwą i czosnkiem i powstałą mieszanką nacieramy dokładnie mięso. Schab dokładnie zawijamy w folię aluminiową, wkładamy do brytfanki i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 1 i 1/2 godziny. Po tym czasie folię odkrywamy i pieczemy schab bez przykrycia przez 20 minut. Schab pozostawiamy do ostudzenia, a następnie chowamy do lodówki.

Schab jest idealny na kanapki :)

2 komentarze:

Pizza marmurkowa

18:28 Unknown 6 Comments

Pizza marmurkowa to nic innego jak pizza z dodatkiem sera marmurkowego :) Sama pizza powstała na grubym cieście z dodatkiem boczku wędzonego, szynki wędzonej, salami pepperoni, wcześniej wspomnianego sera marmurkowego, ementalera oraz białej mozzarelli. A wszystko to na świeżym sosie pomidorowym z bazylią.... :)


składniki na ciasto: 300g mąki, 2 łyżki oleju, 20g świeżych drożdży, 1 łyżeczka cukru, 1/2 płaskiej łyżeczki soli, 3/4szkl. ciepłej wody, olej do smarowania blachy

dodatki: 200g startego sera ementalera, 100g startego sera marmurkowego, 1 kula białej mozzarelli, sos pomidorowy, 5 plastrów boczku wędzonego, pokrojonego na kwadraciki, 3 plastry wędzonej szynki pokrojonej w paski, 10 plasterków salami pepperoni, szczypta świeżo mielonego pieprzu, odrobina oliwy z oliwek

wykonanie: Piekarnik nagrzewamy do 250 stopni. W kubku rozcieramy drożdże z cukrem, gdy się rozpuszczą dolewamy na początek 1/2 szkl. ciepłej wody. W misce mieszamy mąkę z solą, dodajmy olej oraz drożdże z wodą. Zagniatamy ciasto, w razie czego jeżeli ciasto będzie zbyt ścisłe dodajemy wodę podczas zagniatania. Kiedy ciasto będzie elastyczne, formujemy kulę, wkładamy do miski obsypanej mąką, przykrywamy miskę ściereczką i odstawiamy na chwilę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po około 10-15 minutach, blachę do pizzy smarujemy olejem, ciasto rozciągamy i wykładamy blachę. Środek lekko nakłuwamy widelcem. Na cieście wykładamy sos pomidorowy, a następnie starte sery: ementaler oraz ser marmurkowy. Dalej układamy salami, szynkę oraz boczek. Całość lekko oprószamy świeżo zmielonym pieprzem. Na końcu rozrywamy mozzarellę i układamy na wierzchu pizzy,  którą skrapiamy oliwą z oliwek. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy około 10-15 minut, aż do zrumienienia mozzarelli.


6 komentarze:

Burger w stylu greckim

00:12 Unknown 3 Comments

Pojawiły się już u mnie różne wersje burgerów, zarówno klasyczny, jak i w wersji z serem light oraz szpinakiem, a także z pysznym grillowanym ananasem i sosem ze słodkiej musztardy. Tym razem przyszedł czas na burgera w stylu greckim, który wyróżnia się zawartym w sobie serem feta, tzatzikami oraz salsą z awokado . Całość podana w zwykłej ale za to przygrillowanej kajzerce. Tak niewiele, a tak wiele...! :)

Salsa z awokado: http://www.maxymonium.com/2013/09/salsa-z-awokado-czyli-guacamole.html
Tzatziki: http://www.maxymonium.com/2013/09/tzatziki.html


składniki: 1 przygrillowana kajzerka, 190g mięsa wołowego mielonego, liść karbowanej sałaty, 2 plastry sera feta, kilka plasterków zielonego ogórka, łyżka tzatziki, 2 łyżki salsy z awokado, plaster pomidora, 1 łyżeczka musztardy dijon, szczypta soli, 1/3 łyżeczki pieprzu czarnego świeżo mielonego

wykonanie: W misce łączymy mięso z musztardą oraz solą i pieprzem. Formujemy kulę, którą dokładnie spłaszczamy, nadając burgerowi ładny okrągły kształt. Mięso układamy na rozgrzanym grillu bądź patelni grillowej i dokładnie smażymy z dwóch stron. Następnie układamy od dołu: spód przygrillowanej bułki, liść sałaty, burger, ser feta, ogórek zielony, plaster pomidora, salsa z awokado, tzatziki, górna przygrillowana część bułki.

3 komentarze:

Salsa z awokado, czyli Guacamole

00:00 Unknown 1 Comments

Salsa z awokado, czyli innymi słowy, guacamole to znakomity dodatek do potraw jak i samodzielna, cudowna w smaku przystawka. Nazwa guacamole pochodzi z języka nahuatl, "ahuacalla alli" (ahuacatl -awokado, molli - sos). Guacamole przyrządza się usuwając najpierw skórkę oraz pestkę, a następnie rozciera się nożem bądź widelcem. Następnie dodaje się sok z limonki, która ma zapobiec zmianie koloru awokado.


składniki: 1 dojrzałe awokado, 1/2 czerwonej cebuli, szczypta soli, 1 łyżeczka soku z limonki, 1 łyżeczka oliwy z oliwek

wykonanie: Awokado obieramy ze skórki, przecinamy i wydrążamy pestkę. Awokado kroimy w drobną kostkę, dodajemy sok z limonki i mieszamy. Cebulę siekamy drobno i łączymy za pomocą widelca z awokado, rozdrabniając je dalej lekko. Całość doprawiamy szczyptą soli oraz mieszamy z oliwą z oliwek.

1 komentarze:

Tzatziki

00:00 Unknown 0 Comments

Miałam dzisiaj do wstawienia trzy wpisy i zastanawiałam się od którego właściwie zacząć. Wybór padł na tzatziki, czyli tradycyjną grecką przystawkę, która znakomicie smakuje zarówno jako dodatek do mięs z grilla, mięs pieczonych, smażonych, a także jako dodatek do dobrze przypieczonego pieczywa.


składniki: 1 ogórek zielony, 3 łyżki drobno posiekanego szczypiorku, 1 łyżeczka drobno posiekanej świeżej mięty, 1 posiekany drobno ząbek czosnku, 70g gęstego jogurtu greckiego, biały pieprz mielony, szczypta soli

wykonanie: Ogórek zielony dokładnie myjemy, a następnie ścieramy na tarce o grubych oczkach. Dodajemy szczyptę soli i czekamy aż ogórek puści nadmiar wody - odcedzamy.  Do ogórka dodajemy jogurt, posiekany ząbek czosnku, miętę, szczypiorek i doprawiamy białym pieprzem. Podawać jako dodatek do mięs.

0 komentarze:

Faszerowane papryki w sosie pomidorowym

18:20 Unknown 0 Comments

Faszerowane papryki nie muszą być nudne. Wystarczy zapiec je w sosie pomidorowym, ze świeżą cebulką dymką oraz pieczarkami - nie dość, że aromatycznie to w dodatku PYSZNIE! :)


składniki: 2 czerwone papryki (najlepiej jak trafią się podłużne), 500g mięsa mielonego z indyka, 5 średnich pieczarek, 3 cebulki dymki, 2 ząbki czosnku, 1/2 szkl. przecieru pomidorowego, 2 liście laurowe, 4 ziela angielskie, 4 plastry białego sera mozzarella, 4 plastry złocistego sera Lazur, sól, pieprz, sos sojowy, 1 płaska łyżeczka papryki słodkiej mielonej, 3 łyżki masła, 1 puszka całych pomidorów

wykonanie: Piekarnik nagrzewamy do 150 stopni. Papryki kroimy wzdłuż, wycinamy gniazda nasienne. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki masła i podsmażamy 5 pokrojonych w talarki pieczarek. W międzyczasie dodajemy posiekaną jedną cebulkę dymkę, po czym dokładamy mięso mielone z indyka i wysmażamy wraz z solą oraz pieprzem. Kiedy mięso będzie wysmażone, dodajemy przecier pomidorowy, mieszamy. Następnie dodajemy pokruszony ser Lazur, mieszamy i pozostawiamy do rozpuszczenia. Po chwili doprawiamy do smaku kilkoma kroplami sosu sojowego - powstałym farszem napełniamy połówki papryk. W płaskim nieprzylegającym garnku rozpuszczamy łyżkę masła, dodajemy posiekany szczypiór z cebulek, a same cebulki przecinamy jedynie na pół i wraz z obranymi ząbkami czosnku dodajmy do zawartości garnka. Całość podsmażamy przez 2 -3 minuty, co jakiś czas mieszając. Następnie dodajemy pozostałe pieczarki pokrojone na cztery i dusimy przez kilka minut z dodatkiem soli oraz sporej ilości pieprzu. Pod koniec dodajemy zawartość puszki, pomidory lekko "rozcinamy" za pomocą łyżki. Dodajemy ziela angielskie oraz liście laurowe i przez chwilkę dusimy. Doprawiamy na pikantnie solą, pieprzem, słodką papryką mieloną oraz sosem sojowym. Powstały sos przelewamy do naczynia żaroodpornego, w którym układamy faszerowane papryki  i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy 10 minut w temperaturze 150 stopni, następnie temperaturę zwiększamy do 160 stopni i pieczemy przez 30 minut. Po tym czasie wysuwamy naczynie i układamy na paprykach po plastrze sera mozzarelli - wstawiamy do piekarnika na 20 minut.

0 komentarze:

Udka z kurczaka w boczku ze śliwkami w sosie śmietanowym

17:49 Unknown 3 Comments

Kolejny przykład tego, że gotowanie powinno być przyjemnością, a nie udręką i wystarczy chwila w kuchni aby powstało proste ale za to smaczne danie. Pieczone udka z kurczaka owinięte boczkiem, zapieczone ze śliwkami w sosie śmietanowym, a do tego podane z puree serowo ziemniaczanym... Idealne na brzydkie poniedziałkowe i w dodatku deszczowe popołudnie  - uśmiech na twarzy gwarantowany! :)


składniki: 4 udka z kurczaka, sól, pieprz, pikantna przyprawa do kurczaka, oliwa z oliwek, 4 cienkie plastry wędzonego boczku, 150g śliwek suszonych, 120ml śmietanki kremówki, 1 cebula czerwona

puree: 500g ziemniaków, 100g sera mimolette, pieprz świeżo mielony, trochę ciepłego mleka, 1 łyżeczka masła

wykonanie: Piekarnik nastawiamy na 180 stopni. Mięso z kurczaka myjemy, oczyszczamy i osuszamy. Doprawiamy solą, pieprzem oraz pikantną przyprawą z dodatkiem odrobiny oliwy z oliwek. Każde udko owijamy plastrem boczku. Cebulę kroimy w krążki i wykładamy dno brytfanki. Na cebuli układamy udka owinięte boczkiem, brytfankę przykrywamy folią aluminiową i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy 30 minut. Po tym czasie folię zdejmujemy, dodajemy suszone śliwki, temperaturę zwiększamy do 200 stopni i pieczemy 20 minut. Następnie do zawartości brytfanki dodajemy śmietanę kremówkę i za pomocą drewnianej łyżki dokładnie mieszamy sos z mięsa z kremówką, pieczemy przez kolejne 10 minut.


Jak zrobić puree serowo ziemniaczane?

Ziemniaki obieramy i wstawiamy z dodatkiem soli. Gotujemy do miękkości. Odcedzamy, a następnie dodajemy 1/3 płaskiej łyżeczki świeżo mielonego pieprzu, ser, masło i rozdrabiamy za pomocą blendera, dolewając co jakiś ciepłe mleko aż do uzyskania jednolitej konsystencji.

3 komentarze:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...