Tagliatelle w sosie pomidorowym z dodatkiem świeżej mięty

01:11 Unknown 5 Comments

Po tygodniu kuchni brytyjskiej przyszedł czas na mój ukochany.. makaron :) Padło na tagliatelle w sosie pomidorowym, z mielonym wołowym mięsem, z dodatkiem pieprzu cayenne, sosem Worcester i świeżą posiekaną miętą... Całość z delikatną maślaną nutą, po prostu - żyć, nie umierać! :)


wykonanie: W garnku wstawiamy wodę na makaron i gotujemy go al dente według przepisu na opakowaniu. W międzyczasie na patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy i podsmażamy mięso wołowe, przyprawione solą oraz pieprzem. Kiedy mięso się zetnie, dodajemy posiekaną cebulę oraz posiekany czosnek, mieszamy i smażymy przez chwilę z dodatkiem sosu Worcester. Następnie dodajemy koncentrat pomidorowy i podlewamy całość 3 łyżkami wazowymi wody z gotującego się makaronu (nadaje sosom naturalną gęstość). Sos doprawiamy do smaku solą, pieprzem oraz pieprzem cayenne i mieszamy ze startym parmezanem. Ugotowany makaron przekładamy do sosu i całość mieszamy. Makaron z sosem skrapiamy delikatnie oliwą z oliwek, dodajemy masło, mieszamy aż do rozpuszczenia. Gotowy makaron podajemy ze świeżą, posiekaną miętą.

5 komentarze:

Tydzień kuchni brytyjskiej: Bara Brith

00:59 Unknown 0 Comments

Bara Brith, czyli pyszny chlebek owocowy to już jedna z ostatnich propozycji z kuchni brytyjskiej, choć jak wiadomo, nie jest powiedziane czy ponownie do niej nie sięgnę :) szczególnie, że jeszcze tak wiele przepisów do wypróbowania tylko tak mało czasu!
Bara Brith jest idealny na śniadanie - wystarczy odrobina masła do posmarowania i kubek gorącego kakao.


składniki: około 400g suszonych owoców (np. suszone śliwki choć lepszy będzie mix owoców), kubek intensywnej gorącej herbaty, 100g masła, 2 czubate łyżki marmolady pomarańczowej, 2 roztrzepane jajka, 450g mąki, 170g drobnego brązowego cukru, 1 łyżeczka mielonego imbiru, 1 łyżeczka mielonego cynamonu, 4 łyżki mleka

wykonanie: Suszone owoce przekładamy do miski,zalewamy gorącą herbatą, zakrywamy folią i pozostawiamy na noc do wchłonięcia płynu. Następnego dnia rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni. W międzyczasie w płaskim garnku rozpuszczamy masło wraz z marmoladą i lekko studzimy. Po czym dokładnie mieszamy z roztrzepanymi jajkami. Owoce odsączamy na sicie. Makę, przyprawy oraz cukier dokładnie mieszamy, dodajemy owoce i mieszamy z masą maślaną i mlekiem. W razie potrzeby można dodać trochę więcej mleka. Powstałą masę przekładamy do foremki i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika na około 80-90 minut. Należy piec do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu pozostawiamy do ostudzenia.

0 komentarze:

Tydzień kuchni brytyjskiej: Welsh Cawl

09:54 Unknown 0 Comments

Wczorajszy dzień okazał się być tak nieprzyjemny, że ostatkiem sił wróciłam do domu z myślami: łóżko + koc= spać. Jednakże po całym dniu marzyłam też o czymś gorącym i jednocześnie pysznym do jedzenia i tu z pomocą przyszło mi pyszne danie: Welsh Cawl - rewelacyjna rozgrzewająca zupa, która w jednej chwili postawiła mnie na nogi.

Nie byłabym jednak sobą gdym pod koniec nie wzbogaciła jej smaku o łyżkę koncentratu pomidorowego oraz łyżkę śmietany - w tej wersji zupa była cudowna!


składniki: 900g jagnięciny (u mnie pręga wołowa), 50g kaszy jęczmiennej średniej, 3 obrane i pokrojone w większe kawałki marchewki, 2 obrane i pokrojone w kawałki pietruszki, 1 mała cebula, 2-3 pory pokrojone w 4 mm kawałki, 500g obranych ziemniaków, świeży tymianek, listek laurowy, kilka ziarenek czarnego pieprzu, posiekana natka pietruszki, sól, pieprz do smaku, szczypta pieprzu cayenne

*w większości przepisów występuje brukiew

wykonanie: Do garnka przekładamy umyte i pokrojone na większe kawałki mięso. Zalewamy wodą (ilość wody jak na zupę), dodajemy 1/2 łyżki soli i wstawiamy do gotowania. Po zagotowaniu wytworzą się szumowiny, które dokładnie zbieramy. Następnie dodajemy obraną z wierzchniej warstwy cebulę, marchewki, pietruszki, kaszę jęczmienną oraz liść laurowy, świeży tymianek i ziarenka pieprzu. Całość gotujemy na małym ogniu przez około 2 godziny aż mięso będzie miękkie. Po tym czasie do zupy, którą w razie odparowania zbyt dużej płynu, podlewamy dodatkową porcją przegotowanej wody. dodajemy obrane, pokrojone w większe kawałki ziemniaki i gotujemy przez około 20 minut. Pod koniec gotowania dodajemy pokrojone pory i gotujemy przez około 10 minut. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem oraz pieprzem cayenne. Zupę podajemy z dodatkiem posiekanej natki pietruszki.

Moja wersja ostateczna tej zupy dodatkowo wzbogacona została o łyżkę koncentratu pomidorowego, kilka kropli sosu Worcester oraz łyżkę śmietany.

0 komentarze:

Tydzień kuchni brytyjskiej: Cottage pie

09:30 Unknown 2 Comments

Jest coś niesamowitego w zapiekankach, szczególnie tych wykończonych warstwą puree z ziemniaków. Cudownie otulają zmysły podczas chłodnych jesiennych dni i choć brzmi to śmiesznie to tak właśnie to czuję :) Cottage pie jest bez wątpienia jedną z moich ulubionych pozycji, którą Wam przedstawiam podczas tygodnia kuchni brytyjskiej - naprawdę warto spróbować!


składniki (2 porcje): 300g mięsa wołowego mielonego, 1 marchewka, 1 pietruszka, 1 mała cebula, ząbek czosnku, 150 ml bulionu - może być warzywny, 1/3 szkl. czerwonego wina, 1 łyżka sosu Worcester, 80g przecieru pomidorowego, sól, pieprz, łyżeczka smalcu
warstwa puree: 4 duże ziemniaki, 1/2 szkl. startego sera cheddar, 1 duża łyżka masła, 4 łyżki mleka, szczypta gałki muszkatołowej, szczypta pieprzu, 1 łyżeczka soli

wykonanie: Ziemniaki obieramy, zalewamy wodą, dodajemy łyżeczkę soli i gotujemy do miękkości.
Po ugotowaniu odcedzamy ziemniaki, ubijamy tłuczkiem i dodajemy masło, połowę porcji startego cheddara, mleko oraz szczyptę pieprzu i gałki muszkatołowej.
W głębokiej patelni rozgrzewamy smalec i podsmażamy mięso mielone z dodatkiem soli oraz pieprzu. Następnie dodajemy startą na tarce marchewkę, pietruszkę, posiekaną cebulkę oraz czosnek i smażymy przez 5 minut od czasu do czasu mieszając. Następnie całość podlewamy winem oraz bulionem z dodatkiem sosu Worcester i dusimy przez około 15-20 minut aż sos odparuje. Pod koniec zaprawiamy przecierem pomidorowym i jeszcze przez chwilkę smażymy.
Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. Naczynka wypełniamy po równo masą mięsną, na wierzch wykładamy puree ziemniaczane, a na końcu całość posypujemy pozostałym serem cheddar. Wstawiamy do piekarnika na około 20 minut aż wierzch zapiekanek ładnie się zarumieni.

2 komentarze:

Tydzień kuchni brytyjskiej: Chocolate Guinness Cake

12:35 Unknown 6 Comments

Sięgając po przepis na ciasto czekoladowe nie omieszkałam skorzystać właśnie z przepisu na czekoladowe ciasto z Guinnessem autorstwa Nigelli Lawson. Wyjątkowe, mocno czekoladowe z wyczuwalną nutką ciemnego piwa, a całość pokryta warstwą serka z dodatkiem śmietany kremówki, przypominającą pianę zwieńczającą piwo w kuflu :)
Nie będę oszukiwać i powiem Wam szczerze - porcja widoczna na zdjęciu była moim śniadaniem!


składniki: 250ml ciemnego piwa Guinness, 250g niesolonego masła, 75g kakao, 350g drobnego cukru*, 142ml kwaśnej śmietany (u mnie 22%), 2 jaja, 1 łyżka ekstraktu waniliowego, 275g mąki pszennej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia**
do wykończenia ciasta: 300g serka (u mnie mascarpone), 150g cukru pudru, 125ml śmietany kremówki

* w oryginale 400g
** w oryginale 2 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej ale moim zdaniem jest jej za dużo

wykonanie: Do szerokiego garnka wlewamy piwo oraz dodajemy posiekane masło - gotujemy aż do rozpuszczenia się masła. Zdejmujemy z palnika. Dodajemy kakao, cukier i dokładnie mieszamy.
W misce łączymy jajka, śmietanę oraz ekstrakt waniliowy, po czym dodajemy do masy piwnej (nie może być gorąca), mieszamy. Do powstałej masy dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i miksujemy na gładką masę.
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Formę wykładamy na dnie papierem do pieczenia, przelewamy masę i wstawiamy do piekarnika na 45-60 minut. Pieczemy do tzw. suchego patyczka. Ciasto studzimy.
W misce, za pomocą miksera ubijamy serek z cukrem pudrem. Śmietanę kremówkę ubijamy w osobnym naczyniu, a następnie dodajemy i delikatnie mieszamy z masą z serka. Całość wykładamy na ostudzone ciasto.

6 komentarze:

Tydzień kuchni brytyjskiej: śniadanie angielskie

09:53 Unknown 1 Comments

Śniadanie angielskie rozpoczyna wraz z poniedziałkiem tydzień kuchni brytyjskiej. I choć Full English breakfast zawiera w sobie dodatkowo fasolkę, to ze względu na to, że osobiście aż tak bardzo jej nie kocham - pozwoliłam sobie na jej brak :) Dodatkowo do przygotowania śniadania użyłam pysznych białych kiełbasek, które, jak dla mnie, w tym zestawieniu smakowały najlepiej.


składniki: 1 jajko, 2 plastry boczku wędzonego, 2 białe kiełbaski, 1/2 pomidora malinowego, 4 pieczarki, 2 tosty przekrojone po ukosie, sól, pieprz, smalec
opcjonalnie: fasolka w sosie pomidorowym

wykonanie: Do wykonania tego dania potrzebne będą dwie patelnie - jedna zwykła, druga grillowa. Obydwie patelnie rozgrzewamy, rozsmarowując niewielką ilość smalcu. Na patelni grillowej smażymy: białe kiełbaski, pomidora oraz tosty, zaś na zwykłej patelni: boczek, pieczarki oraz jajko sadzone, oprószone solą oraz pieprzem.

1 komentarze:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...