Migdałowe pralinki

18:26 Unknown 6 Comments

Są dni kiedy słodycze mogłabym jeść garściami, jednak najbardziej lubię nadziewane pralinki. Postanowiłam w końcu zrobić swoje migdałowe pralinki.






składniki: nadzienie: 50ml śmietanki kremówki, 1 szklanka dokładnie zmielonych migdałów, 2 łyżki likieru migdałowego, 200g białej czekolady
150-200g czekolady gorzkiej lub pół na pół gorzkiej i mlecznej do obtoczenia


wykonanie: W misce w kąpieli wodnej rozpuszczamy białą czekoladę. Kiedy już się rozpuści dodajemy migdały, kremówkę i likier migdałowy, dokładnie mieszamy i odstawiamy do ostygnięcia.
Czekoladę gorzką rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Przygotowaną wcześniej silikonową foremkę do czekoladek ( ja zastąpiłam ją foremką do kostek lodu) dokładnie smarujemy rozpuszczoną czekoladą i wstawiamy do lodówki. Kiedy pierwsza warstwa zastygnie, smarujemy po raz drugi. Szprycę do kremu napełniamy kremem migdałowym i nadziewamy czekoladowe foremki, zostawiając miejsce na czekoladowy spód. Na sam koniec pokrywamy warstwę kremu i brzegi pralinek tak aby się połączyły i stworzyły piękne pralinki. Wstawiamy do lodówki do zastygnięcia. Pozostawiamy cierpliwie w lodówce aż stwardnieją( ja nie wytrzymałam i niektóre sztuki lekko naruszyłam podczas wyjmowania, ale to czyste łakomstwo!).

6 komentarze:

Sałatka makaronowa

19:27 Unknown 0 Comments

Ogarnęło mnie wczoraj wyjątkowe lenistwo. I nawet przez myśl mi nie przeszło aby zrobić obiad. Jednak w końcu zgłodniałam i z pomocą przyszła mi makaronowa sałatka.


składniki: 100g suchego makaronu (np. penne), pomidor, 1/2 czerwonej papryki, 3 jaja ugotowane na twardo, mała puszka kukurydzy, majonez, sól, pieprz, szczypiorek, olej

wykonanie: Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu. Pomidora, jaja, paprykę kroimy w kostkę i przekładamy do miski. Wsypujemy do niej również kukurydzę i ugotowany i ostudzony makaron. Skrapiamy olejem, dodajemy 2 łyżki majonezu i doprawiamy solą i pieprzem. Dokładamy posiekany szczypiorek. Mieszamy dokładnie.

0 komentarze:

Wypasiona pizza

01:40 Unknown 1 Comments

Czasami przychodzi tak wielka ochota na pizzę, że jest się w stanie położyć na niej wszystko co tylko znajduje się w lodówce. I tak właśnie powstaje wypasiona pizza.




składniki: 300g mąki, 20g drożdży, czubatka łyżeczka cukru, 1-1 i 1/2 szkl. ciepłej wody (w zależności od zapotrzebowania), szczypta soli, łyżka oleju, dodatki: szklanka startej mozarelli do pizzy, kulka mozarelli light, łyżka parmezanu, 3 plastry bekonu pokrojone na mniejsze kawałki, 3 plasterki szynki pokrojone na kawałki, pepperoni, pieczarki pokrojone w talarki, pół papryki pokrojonej w kostkę, przyprawa do pizzy, sos pomidorowy do smarowania spodu




wykonanie: Składniki na ciasto zagniatamy i ostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu pod przykryciem na około 30 minut. Blachę do pizzy smarujemy olejem i wykładamy wyrośnięte ciasto. Całość nakłuwamy widelcem i smarujemy sosem pomidorowym. A następnie w dowolnej kolejności układamy dodatki i posypujemy przyprawą do pizzy. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 240-250 stopni i pieczemy około 15 minut, przez pierwsze 5 minut ustawiamy na pieczenie spodu.

1 komentarze:

Chleb pszenno- żytni

01:29 Unknown 0 Comments

Jak już się raz sięgnie po mąkę chlebową to potem wchodzi to w nawyk. Kiedy więc zabrakło mi świeżego pieczywa w domu to powstał szybki chleb pszenno- żytni.




składniki: 250g mąki żytniej chlebowej, 500g mąki pszennej chlebowej, 2 łyżeczki soli, 3 łyżeczki cukru, 2 łyżeczki suchych drożdży, 25g miękkiego masła, 450ml ciepłej wody, masło do smarowania formy i garstka płatków owsianych




wykonanie: Wszystkie składniki dokładnie wyrabiamy w misce i odstawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut pod przykryciem. Smarujemy formę, u mnie większa keksówka, a następnie obsypujemy ją płatkami owsianymi. Przekładamy do niej ciasto i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na kolejne 30 minut. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 stopni na około 15 minut. Kolejne 15 minut pieczemy w temperaturze 185 stopni. Pozostawiamy do ostygnięcia.

0 komentarze:

Mule w białym winie

01:17 Unknown 0 Comments

Nie zawsze kolacja musi być nudna. Czasami wystarczy zajrzeć w sklepie na dział rybny i dojrzeć coś godnego uwagi. Tym razem były to świeże mule.




składniki: 700g świeżych muli, 3 posiekane ząbki czosnku, 1 posiekana cebula, posiekana garść natki pietruszki (łyżkę odkładamy na później), 250ml białego wina, 2 łyżki klarowanego masła


wykonanie: Mule przekładamy do naczynia z wodą i dokładnie oczyszczamy. Otwarte mule wyrzucamy. Na patelni rozgrzewamy masło i podsmażamy cebulę, czosnek i większą część natki pietruszki. Kiedy cebulka się zeszkli dodajemy wino, a następnie mule. Patelnię przykrywamy pokrywką i dusimy całość. co jakiś czas potrząsając, przez 2-3 minutki aż wszystkie muszle się otworzą. Podawać ze świeżym pieczywem posmarowanym masłem czosnkowym.

0 komentarze:

Bajgle z bekonem, kurczakiem i brie

16:48 Unknown 2 Comments

Jak wiadomo bajgle można zjeść same, z masłem, a dlaczego nie z dodatkami? Przedstawiam teraz jedną z możliwych wersji podania bajgli: z bekonem, kurczakiem i brie.




składniki: bajgiel, 1 duży plaster pokrojonego bekonu, plastry podsmażonej lub gillowanej piersi z kurczaka, plasterki sera brie, pokrojony w plastry pomidor




wykonanie: Bajgiel kroimy na pół. Na dolnej części układamy pierś z kurczaka oraz bekon. Następnie kładziemy plastry pomidora oraz brie. Przykrywamy drugą połową. Wstawiamy na chwilę do piekarnika lub opiekacza w celu przypieczenia oraz rozpuszczenia sera.

2 komentarze:

Wołowina na pikantnie z fusilli grande

16:18 Unknown 0 Comments

Ostatniego wieczoru podczas robienia porządków strasznie zgłodniałam. Ważne więc było aby kolacja powstała sprawnie ale obowiązkowo ze smakiem! W ciągu kilkunastu minut powstała wołowina na pikantnie z fusilli grande!




składniki: porcja fusilli grande, 320g mięsa mielonego wołowego, 1 mała cebula, 1 starty ząbek czosnku, 1 posiekana ostra papryczka, 20g startego parmezanu, śmietana 30%, sól, pieprz


wykonanie: Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu. Na patelni podsmażamy mięso, przyprawiamy wstępnie solą i pieprzem. Kiedy tłuszczyk z mięsa już się lekko wysmaży dodajemy cebulkę i czosnek i dalej podsmażamy. W międzyczasie dokładamy posiekaną papryczkę. Następnie dodajemy starty parmezan, a gdy wszystko się dobrze połączy dodajemy śmietanę i jeszcze raz przyprawiamy do smaku. Ugotowany makaron przekładamy do sosu i całość mieszamy. Podawać gorące. Zalecane jest aby nie jeść surowych papryczek :)

0 komentarze:

Bajgle

15:57 Unknown 0 Comments

Okazuje się, że tak niewiele trzeba aby zachęcić samą siebie do pieczenia. I chociaż ostatnio popełniłam błąd kupując mąkę to już dzisiaj go nadrobiłam i kupiłam właściwą. Całe to poświęcenie jednak nie bierze się z przypadku. Będąc ostatnio w galerii handlowej zapatrzyłam się na stoisko z bajglami i niewiele myśląc postanowiłam zrobić swoje. Wreszcie się udało!




składniki: 500g mąki pszennej chlebowej (nareszcie!), 2 łyżki cukru, 1 łyżeczka soli, 310ml wody, 7g suchych drożdży (jeżeli używamy świeżych to musi być ich dwa razy więcej), ziarna, 1 rozmącone jajo z łyżką mleka




wykonanie: Mąkę, cukier (1 łyżka), sól, drożdże oraz wodę dokładnie wyrabiamy przez kilka minut. Następnie odstawiamy ciasto w ciepłe miejsce, przykrywając miskę ściereczką. Pozostawiamy do wyrośnięcia na około 1 godzinę, chociaż u mnie stały niecałe 2 godziny. Kiedy ciasto wyrośnie, wykładamy je na oprószoną mąką stolnicę i dzielimy ciasto na 8 części, z których każdą formujemy w owalny i gruby na 2 cm placuszek. W każdym placuszku robimy w środku dziurkę, w miarę szeroką aby przy ponownym wyrastaniu się nie zrosły.
Przygotowane bajgle pozostawiamy do wyrośnięcia przez około 30 minut. W dużym garnku zagotowujemy wodę wraz z łyżką cukru, a następnie obgotowujemy bajgle z jednej i drugiej strony przez chwilę. Gotowe bajgle wyjmujemy na płaskie naczynie aby przeschły. Ugotowane bajgle przekładamy na wyłożoną pergaminem blachę i smarujemy je rozmąconym z mlekiem jajem, a następnie posypujemy ziarnami (u mnie sezam i słonecznik).




Wstawiamy do piekarnika nagrzanego na około 200 stopni na około 15 minut.



0 komentarze:

Domowy razowy

15:41 Unknown 0 Comments

Omyłkowo kupiłam wczoraj mąkę razową chlebową zamiast pszennej. Szkoda by jednak było aby stała bezczynnie w szafce. Takim oto sposobem powstał domowy razowy.




składniki: wymierzone metodą prób i błędów: 110g mąki pszennej chlebowej, 250g mąki razowej chlebowej, 1 łyżeczka soli, 1 i 1/2 łyżeczki cukru, 1 łyżeczka suchych drożdży, 15g miękkiego masła, 220ml ciepłej wody
opcjonalnie: jajo rozmącone z łyżką mleka




wykonanie: Mąkę pszenną, razową, sól, cukier, drożdże, miękkie masło oraz wodę dobrze razem wyrabiamy przez kilka minut. Odstawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut, przykrywając ściereczką i dbając o to aby miska z ciastem stała w ciepłym miejscu. Wyrośnięte ciasto przekładamy do, wysmarowanej masłem i oprószonej bułką tartą, formy. Smarujemy rozmąconym jajem z łyżką mleka i posypujemy dowolnymi ziarnami. Ponownie odstawiamy od wyrośnięcia na 30 minut.




Tak wyglądające ciasto wstawiamy do nagrzanego piekarnika na około 220 stopni i pieczemy przez około 15 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę aby osiągnęła mniej niż 200 stopni ( u mnie to około 185 stopni) i dalej pieczemy przez 15 minut. Po upieczeniu pozostawiamy do ostygnięcia w uchylonym piekarniku.



0 komentarze:

Irish cream burger

20:14 Unknown 0 Comments

Robienie burgerów nie oznacza całego dnia spędzonego w kuchni, w końcu należą one do kuchni typu fast food. Jednakże moje burgery z pewnością są smaczniejsze i przede wszystkim wersja Irish cream burger może zaskoczyć podniebienie.




składniki: 300g mięsa wołowego mielonego, sól, pieprz, bułki hamburgerowe, dodatki takie jak sałata, pomidor, ogórek, cebula
składniki na sos tutaj!


wykonanie: Mięso przekładamy do miski i przyprawiamy solą i pieprzem. Formujemy płaskie kotlety, a następnie grillujemy lub wysmażamy na suchej patelni. Bułki dzielimy na pół i podgrzewamy, na przykład w tosterze. Bułkę przekładamy dodatkami oraz wołowym kotletem. Całość uzupełniamy sosem Irish cream.

0 komentarze:

Pikantne papryczki nadziewane serem

20:03 Unknown 7 Comments

Uważam, że jednym z najlepszych dodatków do kanapki są pikantne papryczki nadziewane serem. W końcu wydobywanie głębi smaku jest czymś najprzyjemniejszym podczas jedzenia, a tu głębia smaku przychodzi zawsze!


składniki: około10 ostrych papryczek, 300g serka śmietankowego, oregano, bazylia, 2-3 obrane ząbki czosnku, około 450ml oleju (u mnie rzepakowy) lub oliwy, 2-3 łyżki octu (np. jabłkowy)

wykonanie: Papryczki odcinamy u góry i dokładnie usuwamy nasiona. Umyte papryczki przekładamy do garnka z wodą i octem i od chwili zagotowania, gotujemy przez kilka minut. Odcedzamy. W misce mieszamy serek śmietankowy z ziołami, a następnie napełniamy nim ostudzone papryczki. Przygotowany słoik wyparzamy. W rondlu podgrzewamy olej i zalewamy nim ułożone w słoiku papryczki. Do słoika dokładamy ząbki czosnku. Zamykamy szczelnie i odstawiamy na kilka dni.

7 komentarze:

Sos Irish cream

19:53 Unknown 1 Comments

Nie chciałabym się powtarzać ale w jedzeniu naprawdę lubię na słodko i przyszedł mi do głowy przepis na dobry dodatek do potraw, czyli sos Irish cream.


składniki: 100ml Baileys, 2 łyżeczki cukru brązowego, 75ml śmietanki kremówki, 1 łyżka słodkiego ketchupu sól, pieprz, kwasek cytrynowy

wykonanie: W rondelku podgrzewamy Baileys z cukrem, dokładnie mieszając aż do rozpuszczenia się cukru. Następnie dodajemy ketchup. Po wymieszaniu dodajemy śmietankę i całość przyprawiamy do smaku.

1 komentarze:

Spaghetti carbonara

18:27 Unknown 0 Comments

Czasami wystarczy obejrzeć film aby nabrać ochoty na jedzenie. Mnie tym razem zainspirował Michael Winterbottom, którego film "Genua. Włoskie lato" zaszczycił mnie widokiem spaghetti carbonara.




składniki: 250g makaronu spaghetti, 200g pokrojonego boczku wędzonego, 1 posiekana cebula, 2 starte ząbki czosnku, 200g śmietany 22%, 50g startego parmezanu, 3 jaja, sól, pieprz, oliwa




wykonanie: Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu. Na głębokiej patelni na łyżce oliwy podsmażamy cebulę. Następnie dodajemy boczek i czosnek i podsmażamy. W naczyniu roztrzepujemy jaja ze śmietaną i parmezanem, a następnie przyprawiamy solą i pieprzem. Kiedy makaron się ugotuje przekładamy go do podsmażonego boczku, a następnie całość zalewamy masą jajeczną. Mieszając podsmażamy chwilkę aż całość się lekko zetnie.



0 komentarze:

Francuskie zawijasy z nutellą

19:08 Unknown 0 Comments

Zawsze jak jest dużo pracy do wykonania to znajduje się równie wiele "ważniejszych" i bardziej interesujących zajęć - moje nie tylko były bardziej interesujące co smaczne! Tak powstały francuskie zawijasy z nutellą.




składniki: 1 opakowanie ciasta francuskiego, nutella, 1 rozmącone jajo


wykonanie: Ciasto francuskie rozwijamy i dzielimy na trójkąty. Na każdym trójkącie kładziemy łyżeczkę nutelli albo mniej, bo niektóre \zawijasy mogą nie utrzymać jej w środku podczas pieczenia. Następnie zamykamy nutellę szczelnie (zwijamy od szerszej strony jak rogaliki), a boki ciasta wykręcamy tworząc zawijasy. Smarujemy rozmąconym jajem. Zawijasy wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na około 15 minut.

0 komentarze:

Zimne nóżki

19:00 Unknown 0 Comments

Być może nazwa nie kojarzy się najlepiej z pogodą, która jest za oknem, bo raczej oczekiwałoby się czegoś ciepłego. Jednak zimne nóżki są dobre na każdą pogodę.




składniki: (na 3-4 małe miseczki) 1 duża golonka, 1 duża marchew, pietruszka, seler, 4-5 ziaren ziela angielskiego, 2-3 liście laurowe, sól, pieprz, natka pietruszki, 2 ząbki czosnku, żelatyna


wykonanie: Golonkę dokładnie oczyszczamy, warzywa obieramy i przekładamy do garnka. Całość zalewamy do pełna wodą i dosalamy łyżką soli. Po zagotowaniu zdejmujemy szumowiny, dokładamy ziele i liść laurowy, gotujemy do miękkości aż golonka będzie się rozpadać. Należy pamiętać o uzupełnianiu na bieżąco bulionu wodą, który będzie się wygotowywać. Ugotowane mięso i warzywa dzielimy na mniejsze kawałki. Można również pokroić skórkę golonki jeżeli była wcześniej dobrze oczyszczona. W przelanym przez sito bulionie rozpuszczamy żelatynę zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Mi wyszło 850ml bulionu i zgodnie z żelatyną, której użyłam, rozpuściłam 2 łyżki. Do rozdrobnionego mięsa i warzyw dodajemy posiekany lub starty na tarce o małych oczkach czosnek oraz posiekaną natkę pietruszki. Przyprawiamy solą i pieprzem. Wszystko dokładnie mieszamy. Do małych miseczek przekładamy mięso i zalewamy bulionem. Chłodzimy w lodówce aż nóżki stężeją.

0 komentarze:

Jabłkowe muffiny pod kruszonką

17:30 Unknown 0 Comments

"Nie mam już siły! Ale muffiny jeszcze upiekę...", czyli myśl przewodnia jabłkowo- cynamonowych muffinek pod kruszonką.




składniki: 2 szklanki mąki, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 1 łyżeczka cynamonu, 2 jaja, 120g cukru (u mnie brązowy), 1/2 szkl. oleju, 210g jogurtu naturalnego (np. Activa z nutą słodyczy), obrane i pokrojone w ósemki jabłko
kruszonka: (duża porcja): 200g masła, 100g mąki, 100g cukru




wykonanie: Jaja ubijamy z cukrem na parze, aż cukier się rozpuści. Do miski wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia, sodę, cynamon i mieszamy. Do masy jajecznej (ostudzonej) dodajemy jogurt i olej, mieszamy. Masę wlewamy do miski z mąką i całość dokładnie mieszamy. Składniki na kruszonkę mieszamy. Do wyłożonej formy papilotkami nakładamy ciasto i w każdą muffinkę wkładamy kawałek jabłka, jeżeli dobrze się nie wciśnie można nałożyć na wierzch jeszcze odrobinę ciasta. Posypujemy kruszonką. Pieczemy w nagrzanym piekarniku na 189-190 stopni około 15-20 minut.

0 komentarze:

Udziki teriyaki ze smażonymi ziemniakami z pieczarkami

13:51 Unknown 0 Comments

Do znudzenia mogłabym powtarzać, że lubię wszystko co słodkie. Tym razem podaję przepis na udziki w sosie teriyaki podane ze smażonymi ziemniaczkami z pieczarkami.




składniki: około 500g filetu z udźca kurczaka, 2 łyżki oleju do smażenia mięsa i ziemniaków, 3-4 obrane ziemniaki, 6-7 pieczarek, sól, pieprz, zioła prowansalskie
sos teriyaki: 1/2 szkl. sosu sojowego, 2 czubate łyżki brązowego cukru, 2 łyżki octu jabłkowego, 2 starte ząbki czosnku, 1/2 łyżeczki imbiru, 1 łyżka przecieru pomidorowego, 1 łyżka ketchupu z dodatkiem octu balsamicznego (Heinz), 1 łyżka miodu




wykonanie: W rondelku mieszamy podane składniki na sos i podgrzewamy. Sos powinien być gęstawy. Odstawiamy od ostygnięcia. Udziki wkładamy do sosu i pozostawiamy w lodówce przez około godzinę, chociaż ja zazwyczaj smażę od razu. Zamarynowane mięso podsmażamy w głębokiej patelni bądź teflonowym garnku z całą marynatą przez około 30 min. Na drugiej patelni, na mniejszym ogniu, podsmażamy ziemniaki pokrojone w kostkę. Kiedy już się lekko podsmażą dokładamy pokrojone w kostkę pieczarki i smażymy. Pod koniec przyprawiamy solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi.

0 komentarze:

Kolanka zapiekane w sosie serowym z krewetkami

16:40 Unknown 1 Comments

Makaronowe fantazje nie znają końca. Tym razem czas na lekko odmieniony tradycyjny przepis na makaron zapiekany z sosem serowym. Tym razem będzie dodatek w postaci krewetek.





składniki: na małe naczynko: 1 szkl. makaronu (np. kolanka), 250g krewetek, 4 duże łyżki masła, 3 łyżki mąki, 1 szkl. mleka, 2 łyżki śmietany, 1 łyżeczka słodkiej musztardy bawarskiej, szczypta gałki muszkatołowej, sól, pieprz, 1 szkl. startego sera ( np. mimolette i ementaler), parmezan do posypania, sok z cytryny






wykonanie: Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu. Na dużej patelni rozpuszczamy łyżkę masła i podsmażamy lekko krewetki. Dodajemy pozostałe masło i mąkę, mieszamy. Powoli dolewamy mleko i mieszamy aż sos będzie gęsty. Po zdjęciu z ognia dodajemy śmietanę, musztardę, gałkę muszkatołową, sól i pieprz. Opcjonalnie można lekko doprawić sokiem z cytryny. Mieszamy. Na sam koniec dodajemy starty ser i dokładnie mieszamy. Naczynko smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą. Wykładamy makaron i polewamy go sosem. Całość posypujemy parmezanem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 150 stopni na ok. 15-20 minut.

1 komentarze:

Kotleciki w panierce z płatków kukurydzianych

15:38 Unknown 0 Comments

W dzisiejszym menu zagościła pierś z kurczaka. Początkowo pomysły z nią związane były różne, jednak ostatecznie spoczęłam na kotlecikach w panierce z płatków kukurydzianych.




składniki: pierś z kurczaka, 2 jaja, sól, pieprz, papryka słodka mielona, 1 szkl. płatków kukurydzianych, 3 czubate łyżki bułki tartej, 2 łyżki startego parmezanu, mąka




wykonanie: Pierś z kurczaka oczyszczamy i dzielimy na kotlety, które delikatnie rozbijamy. W płaskim naczyniu roztrzepujemy jaja z solą, pieprzem i papryką. Płatki kukurydziane delikatnie kruszymy na mniejsze kawałki, przesypujemy do osobnego naczynia, do którego wsypujemy również bułkę tartą i parmezan, całość mieszamy. Na talerz wysypujemy mąkę, w której w pierwszej kolejności obtaczamy kotlety. Następnie obtaczamy je w jajku i na końcu w panierce z płatków, bułki tartej i parmezanu. Smażymy na mniejszym ogniu po kilka minut z każdej strony. Przykładowo podane z sałatką ryżową .

0 komentarze:

Sałatka ryżowa

15:30 Unknown 0 Comments

Czasami nie ma się już chęci na kolejny sos z makaronem i takim sposobem powstała sałatka ryżowa do obiadu.




składniki: torebka ryżu, kilka pomidorków koktajlowych, ogórek zielony, 1 ząbek czosnku, natka pietruszki
sos: sok z cytryny, musztarda dijon, olej, sól, pieprz




wykonanie: Ryż gotujemy do miękkości, ale należy uważać aby nie przegotować. Następnie przelewamy go zimną wodą i odcedzamy. Przekładamy do miseczki. Pomidorki i ogórka kroimy w drobniejszą kostkę. Czosnek i natkę pietruszki siekamy, dodajemy do miski. W słoiku przyrządzamy sos w proporcji: 1 porcja cytryny na 3 porcje oleju, dodajemy odrobinę musztardy dijon i przyprawiamy solą i pieprzem. Dokładnie wstrząsamy zakręconym słoikiem i dodajemy sos do składników w misce. Całość dokładnie mieszamy.

0 komentarze:

Dżem z rabarbaru i jabłek

20:48 Unknown 0 Comments

Lato skończyło się, jednak można powiedzieć, że wcale go nie było. Postanowiłam więc zamknąć choć odrobinę lata w słoiku i zrobiłam dżem z rabarbaru i jabłek.



składniki: 1/2kg rabarbaru, 1/2 kg jabłek, ok. 1/2-3/4 szkl. cukru, odrobina soku z cytryny

wykonanie: Rabarbar myjemy oraz obieramy z twardych włókien, kroimy na mniejsze kawałki i przekładamy do garnka. Jabłka obieramy, wycinamy gniazdo nasienne i kroimy na mniejsze części. Dodajemy do rabarbaru. Wlewamy wyciśnięty sok z cytryny (z ok. 1/4 cytryny) i zasypujemy cukrem. Wysmażamy na małym ogniu przez kilka godzin aż masa zrobi się jednolita i gęsta. Należy pamiętać o ciągłym mieszaniu! Dżem przekładamy do wyparzonych słoików. Można odwrócić do góry dnem.

0 komentarze:

Ciasto jogurtowe z dżemem

15:19 Unknown 0 Comments

Uwielbiam smak delikatnego ciasta jogurtowego. Jak tylko zobaczyłam takie ciasto w sklepie, złapałam na nie taką ochotę, że upiekłam sobie swoje. Z dżemem pomarańczowym i kandyzowaną skórką z pomarańczy.




składniki: ok. 200 g jogurtu naturalnego (ja użyłam słodkiej activii naturalnej), 300g mąki, 3 jaja, 150g cukru (u mnie brązowy), 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia, 50g roztopionego masła, dżem pomarańczowy, kandyzowana skórka pomarańczowa, tłuszcz do smarowania blaszki, bułka tarta
opcjonalnie 1 łyżeczka żelatyny rozpuszczona w 1/3 szklanki ciepłej wody




wykonanie: Masło roztapiamy w rondelku i odstawiamy do wystygnięcia. Jaja ubijamy z cukrem. Następnie dodajemy jogurt naturalny oraz powoli dodajemy mąkę wraz z proszkiem do pieczenia. Masa powinna być gęsta. Cały czas mieszając dodajemy masło. Pod koniec dodajemy skórkę pomarańczową. Blaszkę smarujemy tłuszczem i wysypujemy bułką tartą. Piekarnik nagrzewamy do ok 160-180 stopni. Gotowe ciasto przekładamy do blaszki. Na wierzchu miejscami smarujemy dżemem. Upieczone ciasto pozostawiamy do ostygnięcia w blaszce. Po ostygnięciu można posmarować rozpuszczoną żelatyną i po przykryciu ściereczką schować do lodówki.

0 komentarze:

Krokiety

14:17 Unknown 1 Comments

Nie przepadam za wyrzucaniem i marnowaniem jedzenia. W związku z tym postanowiłam wykorzystać pozostałe mięso wołowe z wywaru i zrobiłam krokiety.



składniki: farsz: 2 większe,. ugotowane kawałki mięsa wołowego (u mnie z zupy), 1/2 dużej papryki albo po połowie małej zielonej i czerwonej, 1 mała cebula, sól, pieprz, 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego, starty żółty ser
ciasto naleśnikowe: 300g mąki, 1/2l mleka, 2 jaja, szczypta soli, opcjonalnie łyżka oleju
olej do smażenia, bułka tarta


wykonanie: Farsz: mięso rozdrabniamy (np w robocie kuchennym bądź w maszynce do mielenia). Na patelni podsmażamy posiekaną cebulę, a po chwili dokładamy pokrojoną paprykę i smażymy przez chwilę. Cebulę wraz z papryką również rozdrabniamy i dodajemy do mięsa. Dodajemy sól, pieprz, koncentrat i całość mieszamy. Ciasto na naleśniki: mleko, jaja, mąkę i sól dokładnie ze sobą mieszamy, opcjonalnie dodajemy olej. Odkładamy 3/4 szklanki ciasta. Smażymy na patelni cienki naleśniki.
Na gotowych naleśnikach, na samym środku rozsmarowujemy po ok. 1 czubatej łyżce farszu, a następnie posypujemy startym serem. Składamy, a następnie maczamy w pozostałym cieście i obtaczamy w bułce. Smażymy na rozgrzanym oleju aż krokiety będą rumiane. Przed podaniem, zdejmując z patelni, wykładamy krokiety na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, w celu odsączenia tłuszczu.



1 komentarze:

Placki z kabaczka z sosem z polędwiczki i kurek

14:13 Unknown 2 Comments

Zawsze jak widzę kabaczka to w pierwszej kolejności przychodzi mi do głowy leczo i, oczywiście, placki z kabaczka chociaż tym razem w wersji sycącej, czyli z sosem z polędwiczki i kurek.




składniki: placki: 1 kabaczek, 2 jaja, mąka, mleko, sól, pieprz
sos: 1 polędwiczka wieprzowa, 350g kurek, cebula dymka, śmietana 18%, mąka, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, natka pietruszki, tłuszcz do smażenia


wykonanie: Polędwiczkę kroimy na 1cm plastry. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i podsmażamy mięso. W międzyczasie doprawiamy je solą i pieprzem. Kiedy się lekko zarumieni przekładamy polędwiczkę do garnka. Na patelni rozpuszczamy łyżeczkę masła klarowanego i podsmażamy kurki, które następnie przekładamy do garnka.Na odrobinie tłuszczu podsmażamy posiekaną cebulę dymkę, oprószamy mąką i zalewamy wodą. Przelewamy do garnka. Sos wstawiamy na mały ogień dodajemy ziele angielskie i liść laurowy. Przyprawiamy solą i pieprzem. Pod koniec gotowania dodajemy śmietanę (temperatura pokojowa) oraz natkę pietruszki.
Kabaczek obieramy cienko i pozbywamy się nasion. Następnie ścieramy go na tarce o grubych oczkach. Dodajemy jaja, sól, pieprz, mleko i mąkę i mieszamy, aż do uzyskania konsystencji jak na placki ziemniaczane. Smażymy na oleju aż się zarumienią. Placki przekładamy sosem.

2 komentarze:

Doskonała pomidorowa

13:59 Unknown 0 Comments

Chyba nie ma osoby, która by się nie zgodziła z tym, że najlepsza pomidorowa powstaje tylko ze świeżych pomidorów!




składniki: włoszczyzna, 2 średnie szponderki, cebula, śmietana 18-22%, sól, pieprz, lubczyk, 5-6 mięsistych pomidorów (najlepiej malinowych), 1 łyżka masła, ziele angielskie, liść laurowy, opcjonalnie cukier i kwasek cytrynowy do smaku


wykonanie: Włoszczyznę obieramy i wraz ze szponderkami i cebulą wkładamy do garnka, zalewamy zimną wodą i wstawiamy. Kiedy bulion się zgotuje, ściągamy szumowiny i dodajemy ziele angielskie i liść laurowy. Pomidory kroimy na 4 i przekładamy do rozgrzanego rondelka (wcześniej rozpuszczamy w nim masło) i rozgotowujemy pomidory. Kiedy bulion będzie już gotowy przecieramy do niego, przez sito, rozgotowane pomidory. Gotujemy jeszcze chwilkę. Całość doprawiamy solą, pieprzem, lubczykiem oraz opcjonalnie cukrem i kwaskiem cytrynowym. Na koniec dodajemy zahartowaną śmietanę. Nie wymaga wcześniejszego zaprawiania mąką.

0 komentarze:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...